Zde naleznete 8 stručných rad a tipů, které vám pomohou pří výběru svatebního fotografa. Pokud máte chuť dozvědět se víc, tak podrobný rozšířený článek týkající se výběru svatebního fotografa naleznete v našem článku Jak vybrat svatebního fotografa.
1. Kvalita fotografií a fotografa.  Pokud nastávající novomanželé dojdou k rozhodnutí, že chtějí investovat do svatebního fotografa, většina z nich tak učiní proto, aby měli ze svého velkého dne kvalitní a krásné fotografie. Kvalita fotografa a jeho fotografií by tak měly být jedním z nejdůležitějších kritérií, podle kterých se rozhodovat při výběru svatebního fotografa. Nikdo totiž nechce svoje těžce naspořené peníze vyhazovat za nekvalitní služby a produkty.
2. Rozhodněte se pro určitý fotografický styl.  Toto je jedno z dalších důležitých rozhodnutí které byste měli učinit. Je třeba si však uvědomit, že styl není totéž co kvalita fotografií. Dva stejně kvalitní fotografové mohou mít odlišné fotografické styly. A aby toho nebylo málo, tak se dá říct, že každý fotograf má svůj vlastní, osobití styl. I přesto můžeme rozdělit styl svatebních fotografů do tří základních skupin; a to na tradiční svatební fotografii, reportážní svatební fotografii a uměleckou svatební fotografii.
3.   Určete si cenu, kterou jste ochotni za svatebního fotografa zaplatit. Pro mnoho páru bude cena důležitým vodítkem, podle kterého budou fotografa vybírat. Proto si předem dobře promyslete, kolik peněz jste ochotni a připraveni ze svého celkového rozpočtu za svatebního fotografa vydat. Nestřílejte však od boku a udělejte si malý, nicméně reálný průzkum toho, kolik svatební fotograf stojí. I v oboru svatební fotografie platí, že cena je úměrná kvalitě a rozsahu služeb, za které platíte.
4.  Rozmyslete si, jaký rozsah služeb od svatebního fotografa očekáváte.Chtěli byste, aby s Vámi byl svatební fotograf celý den, nebo jenom při obřadu? Chcete mít svoji svatbu zachycenou od začátku do konce, to je od ranních příprav až po první tanec a krájení dortu? Kolik hodin fotografování bude potřeba? Chcete veškeré fotografie v plném rozlišení (vhodné k tisku) na DVD, nebo požadujete fotografie v tištěné podobě?
5.  Prozkoumejte trh a seznamte se s možnostmi. Podívejte se na internetu, zeptejte se přátel a známých a navštivte pár svatebních veletrhů. Vyčleňte si na to dostatek času, porovnávejte různé styly a přemýšlejte o tom, které fotografie by se vám líbili. Možností je opravdu hodně, a když budete hledat dostatečně dlouhou dobu, tak jistě najdete toho pravého svatebního fotografa.
6.  Vyžádejte si ukázku celé svatby. Většina dobrých a opravdu profesionálních fotografů si pečlivě buduje své portfolio a zahrnují do něj jen ty nejlepší fotografie, nicméně vy potřebuje mít představu o tom, jak budou fotografie ze svatby vypadat jako celek. Za své peníze nechcete jen pár povedených obrázků, ale příběh z celého dne. Proto si vyžádejte ukázku celé svatby. Uděláte si tak lepší představu o tom, zda-li fotograf dokáže vědomě a opakovaně vytvářet krásné snímky, nebo zda-li jsou fotografie v portfoliu jen dílem náhody.
7.  Ptejte se. Nebojte se fotografa zeptat na jakoukoliv otázku, která Vás napadne. Čím více toho budete vědět, tím klidněji budete usínat a budete si jistější svou volbou.
8.  Domluvte si osobní schůzku. Vezmeme-li v úvahu fakt, že s vámi bude svatební fotograf ve velmi osobních okamžicích, tak by vám měl být i lidsky blízký. Proto si s fotografem domluvte osobní schůzku, kde se blíže poznáte a uděláte si představu o fotografově osobnosti.